Translate

wtorek, 27 lutego 2018

Niedzielny Poranek Wstałem w niedziele rano, temp -15 i prognozy ,że będzie jeszcze gorzej. Cóź pozostaje? , zostać w domu pod kołderką , telewizorek sobie puścić i kawusie sączyć do południa . Zmieniając kanały "przeleciałem" przez jakiś program publicystyczno - historyczno-propagandowy,temat gorący- obozy masowej zagłady.
 Politycy ostro dyskutowali o nazewnictwie , kłócili sie o liczby , procenty , kogo wiecej zginęło , kto kablował , szmalcował itp. Tymczasem w tle leciał film ,pokazujący, jak jeńcy rosyjscy budowali obóz Majdanek , bodajże ze wszystkich przybyłych zostało tylko 500 przy zyciu.spiąc w takiej temeraturze na dworze. leciały urywki  kiedy gołych ludzi pałami bito i rozbierano a potem wtłaczano do jakiegos budynku przy okazji oddzielając osoby starsze i chore, a w tle filmu słychać było " szczekania" polityków, którzy nie dopuszczali sie nawzajem do głosu , Było to naprawde żałosne i przykre. Wsiadłem w auto i za dwie godziny byłem w tym samym miejscu, gdzie stali ludzie przewiezieni z róznych stron świata , rozebrani do naga i nie znający tego, co się stanie z nimi za chwilę. Zanim zacząłem nagrywac ten krótki filmik , zdjąłem kurtkę i sweter ,zamknąłem oczy i chciałem sobie wyobrazić, jak czuli sie ci ludzie wsród krzyków SS manów i kapo . Wydaje mi się ,ze nie było wtedy róznicy czy byli Zydami , Polakami czy Rosjanami , byli tylko ludzmi , raczej już nie byli ludzmi , za chwilę pozbawiono ich resztek człowieczenstwa a co najwazniejsze nadziei 

8 komentarzy:

 1. straszne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 2. pozwól ,że zacytuje twój post "Moj Ojciec był więźniem Majdanka. Gdy miał 18 lat wywieźli Go na Majdanek, ponieważ plunął Niemcowi w twarz. 22 lipca 1944 r. udało mu się uciec wraz z innym więźniem podczas marszu śmierci w drodze na Kraśnik. Pamiętam, byłam dzieckiem, mogłam miec 4 latka, pojechałam wraz z rodzicami na Majdanek, tam po raz pierwszy widziałam płaczącego Ojca. Nic wówczas nie rozumiałam, ale obrazek ten pozostanie w pamięci do końca życia. Nigdy więcej mój Ojciec już tam nie pojechał "

  OdpowiedzUsuń
 3. Thank you for posting, Max. I was in Majdanek in the Summer of 2014. This Summer, I am planning to go to Belzec.

  OdpowiedzUsuń
 4. dzieki Max Ciszek. ��Byłem raz tylko,jako dziecko,harcerz, w obozie Stutthof i do tej pory nie mam odwagi jechać zwiedzać obóz koncentracyjny. Może nigdy już nie będę miał na tyle odwagi ,by sie z tym zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Troche mnie zaciekawila historia Majdanka i troche przeszperałem i obejrzałem moj filmk jeszcze raz . Mam nadzieje ze Pawel Shpringer mi pomoże . Jak pisałem nie wnikam w liczby skali ludobójstwa . Przeczytałem gdzies ,ze nie nikt nie zginął tam w komorach gazowych a w wyniku masowych egzekucji i warunkow bytowych . Co potwierdzaly masowe groby , gdzie jednego dnia zabito 18,000 tysiecy wiezniow ?
  Na dowod tego przytacza się to ,ze jak widać na filmie który nagrałem , pokoj z którego obserwowano więzniow gazowanych w komorze tam gdzie stali esssesmani To pomieszczenie oddzielony jest tylko kratką w oknie , czyli wynika ,ze mordercy musieli byc w maskach gazowych ? Obecnosc butli ktore wygladaja jak spawalnicze też jest kontrowersyjna , przeciez uzywano cyklon , tak jak w innych obozach ? No i podobno też była taka informacja na oficjalnej stronie obozu , jednak nie moge tego znależć .

  OdpowiedzUsuń
 6. Pawel Shpringer , 18.000 ofiar zamordowanych było
  03.11.43 w ramach ostatniego etapu Akcji Rajnhard w okręgu Lubelskim poprzez morderców niemieckich .
  Byli to Żydzi z obozu i z okolicy Lublina.
  Dzień ten nazywany jest
  " krwawa Środa". " Akcja dożynki" ofiary były palone na stosach a kości nie spalone dostatecznie były mielone. SZWABSKA dokładność.
  Maszyne do mielenia kości można zobaczyć w muzeonie w Kijowie.

  Co do komór gazowych.
  Były dwie.
  W Jednej I drugiej Niemcy mordowali za pomocą gazu CO z balonów.
  Ciklonu B w maidaneku nie był używany w sposób masowy.

  Nie we wszystkich obozach używano cyklon B.

  OdpowiedzUsuń
 7. Vlodeck Rubin : Komory gazowe byly uzywane jak najbardziej.byly to pierwsze budynki po prawej stronie.przy nich byly laznie. Krwawa sroda odbyla sie bardzo blisko tych samych barakow.jedno z najwiekszych zbrodni wykonanych w jednym dniu.pojedynczy budynek w odleglosci w strone glownej ulicy to dom komendanta.mysle ze z tego domu obserwowal te zamordowanie 18 tys ludzi naraz. Podwozili ich na te pole I odrazu mordowali.
  Czy doszedles do krematorium?
  Bylem tam dziesiatki razy I jedno musze ci powiedziec...zawsze zimno tam

  OdpowiedzUsuń
 8. Krystyna-Ryszard Madej-Sarna Dziękuję za pokazanie nam fb-kowiczom smutnych wspomnień z przeszłości

  OdpowiedzUsuń